All Times EST
Tuesday, Nov. 25
EAST
Cornell vs. E. Michigan at Carnesecca Arena, New York, 5:45 p.m.
Old Dominion at Bucknell, 7 p.m.
Binghamton at Cent. Connecticut St., 7 p.m.
Albany, N.Y. at Columbia, 7 p.m.
Furman at Dartmouth, 7 p.m.
Vermont at Delaware, 7 p.m.
Holy Cross at Harvard, 7 p.m.
Md.-Eastern Shore at Navy, 7 p.m.
Belmont at Pittsburgh, 7 p.m.
Hartford at Rhode Island, 7 p.m.
Youngstown St. at Robert Morris, 7 p.m.
Mississippi St. at St. Bonaventure, 7 p.m.
American U. at Stony Brook, 7 p.m.
Delaware St. vs. West Virginia at the Charleston (W.Va.) Civic Center, 7 p.m.
Quinnipiac at Maine, 7:30 p.m.
Penn St. at Penn, 7:30 p.m.
Monmouth, N.J. at Villanova, 7:30 p.m.
Niagara at Buffalo, 8 p.m.
Boston U. at Northeastern, 8 p.m.
Loyola of Chicago at St. John's, 8 p.m.
SOUTH
4 p.m.
UMKC vs. Richmond at Alico Arena, Fort Myers, Fla., 5 p.m.
Santa Clara vs. Arizona at Stegeman Coliseum, Athens, Ga., 5:45 p.m.
James Madison vs. Florida Atlantic at John M. Belk Arena, Davidson, N.C., 5:45 p.m.
Va. Commonwealth at East Carolina, 7 p.m.
Bradley at Florida Gulf Coast, 7 p.m.
Mount St. Mary's, Md. at George Mason, 7 p.m.
Ill.-Chicago at Howard, 7 p.m.
Winthrop at N.C. State, 7 p.m.
Duquesne at S.C.-Upstate, 7 p.m.
Gardner-Webb at South Carolina, 7 p.m.
High Point at South Florida, 7 p.m.
Liberty at Virginia, 7 p.m.
Mary, 7 p.m.
UNC Asheville at Wofford, 7 p.m.
The Citadel at Charleston Southern, 7:30 p.m.
Thiel at E. Kentucky, 7:30 p.m.
Ark.-Pine Bluff at Georgia Tech, 7:30 p.m.
Bethune-Cookman at Auburn, 8 p.m.
Savannah St. at Clemson, 8 p.m.
Loyola, Md. at Davidson, 8 p.m.
West Georgia at Fla. International, 8 p.m.
MVSU at Georgia, 8 p.m.
Stephen F.Austin at Louisiana-Monroe, 8 p.m.
Talladega at Southern U., 8 p.m.
Arkansas St. at Tenn.-Martin, 8 p.m.
Albany, Ga. at Tulane, 8 p.m.
Oral Roberts at Louisiana-Lafayette, 8:05 p.m.
Lambuth at Austin Peay, 8:30 p.m.
Georgia St. at Troy, 8:30 p.m.
MIDWEST
ron, 7 p.m.
Indiana-East at IPFW, 7 p.m.
Mercer at Dayton, 7:30 p.m.
E. Illinois at IUPUI, 7:30 p.m.
Oakland, Mich. at Kansas St., 8 p.m.
Texas Southern at Marquette, 8 p.m.
Saint Louis at Nebraska, 8 p.m.
Upper Iowa at S. Dakota St., 8 p.m.
Ball St. at Wis.-Milwaukee, 8 p.m.
SE Missouri at Iowa, 8:05 p.m.
Norfolk St. at Michigan, 8:30 p.m.
Chicago St. at N. Iowa, 9:05 p.m.
SOUTHWEST
Creighton at Ark.-Little Rock, 8 p.m.
Lamar at Rice, 8 p.m.
W. Michigan at Sam Houston St., 8 p.m.
M, 8 p.m.
SE Louisiana at Texas Tech, 8 p.m.
Texas-Tyler at Texas-Arlington, 8 p.m.
McMurry at Texas-San Antonio, 8 p.m.
N.C. Central at Tulsa, 8:05 p.m.
SW Assemblies of God at Prairie View, 8:30 p.m.
FAR WEST
N. Dakota St. at N. Arizona, 8:35 p.m.
Lafayette at Colorado, 9 p.m.
Seattle Pacific at S. Utah, 9 p.m.
Montana at Utah Valley St., 9 p.m.
Long Beach St. at Idaho St., 9:05 p.m.
Weber St. at Utah St., 9:05 p.m.
Sacramento St. at CS Bakersfield, 10 p.m.
Seattle at Fresno St., 10 p.m.
Occidental at UC Riverside, 10 p.m.
Canisius at Washington St., 10 p.m.
TOURNAMENTS
EA Sports Maui Invitational
i
Semifinals
Texas vs. Notre Dame, 7 p.m.
North Carolina vs. Oregon, 9:30 p.m.
Consolation Bracket
Saint Joseph's vs. Indiana, 1:30 p.m.
Chaminade vs. Alabama, 4 p.m.
O'Reilly Auto Parts CBE Classic
At Kansas City, Mo.
Third Place
Florida vs. Washington, 7:45 p.m.
Championship
Kansas vs. Syracuse, 10:15 p.m.

Wednesday, Nov. 26
EAST
Army at Brown, 7 p.m.
Princeton at Fordham, 7 p.m.
Long Island U. at St. Peter's, 7 p.m.
Kennesaw St. at Colgate, 7:30 p.m.
UMBC at George Washington, 7:30 p.m.
Lehigh at Rutgers, 7:30 p.m.
Manhattan at St. Francis, NY, 7:30 p.m.
SOUTH
Richmond vs. Bradley at Alico Arena, Fort Myers, Fla., 5 p.m.
West Georgia vs. Toledo at FIU Arena, Miami, 5 p.m.
UMKC at Florida Gulf Coast, 7 p.m.
Elon at Virginia Tech, 7 p.m.
Cleveland St. at Fla. International, 7:30 p.m.
UCF at Mississippi, 8 p.m.
Cent. Arkansas at Vanderbilt, 8 p.m.
S. Illinois at W. Kentucky, 8 p.m.
Arkansas at South Alabama, 9 p.m.
MIDWEST
Northwestern at Butler, 7 p.m.
Murray St. at Indiana St., 7 p.m.
Detroit at DePaul, 8:30 p.m.
E. Washington at Minnesota, 8:30 p.m.
SOUTHWEST
. at North Texas, 8 p.m.
SMU at TCU, 8:30 p.m.
FAR WEST
New Orleans at Colorado St., 9 p.m.
N. Colorado at Denver, 9 p.m.
Texas St. at Wyoming, 9 p.m.
Pacific at Nevada, 10:05 p.m.
Air Force at Stanford, 10:30 p.m.
Montana St. at Oregon St., 11 p.m.
TOURNAMENTS
Carrs/Safeway Great Alaska Shootout
At Anchorage, Alaska
First Round
Hampton at Alaska Anchorage, 11:30 p.m.
Portland St. vs. N. Illinois, 1:45 a.m.
Dick's Sporting Goods NIT Season Tip-Off
At New York
Semifinals
Boston College vs. Purdue, 7 p.m.
Oklahoma vs. UAB, 9 p.m.
EA Sports Maui Invitational
At Lahaina, Hawaii
Seventh Place, 7 p.m.
Fifth Place, 2 p.m.
Third Place, 4:30 p.m.
Championship, 10 p.m.

Thursday, Nov. 27
TOURNAMENTS
76 Classic
At Anaheim, Calif.
First Round
Saint Mary's, Calif. vs. UTEP, 2 p.m.
Wake Forest vs. Cal St.-Fullerton, 4:30 p.m.
Charlotte vs. Arizona St., 9 p.m.
Baylor vs. Providence, 11:30 p.m.
Carrs/Safeway Great Alaska Shootout
At Anchorage, Alaska
First Round
Seattle vs. Louisiana Tech, 9 p.m.
San Diego St. vs W. Carolina, 11:30 p.m.
ssic
At Lake Buena Vista, Fla.
First Round
Tennessee vs. Siena, Noon
Wichita St. vs. Georgetown, 2 p.m.
Maryland vs. Michigan St., 7 p.m.
Oklahoma St. vs. Gonzaga, 9 p.m.

Friday, Nov. 28
EAST
Hartford vs. N.J. Tech at The Palestra, Noon
Monmouth, N.J. vs. Niagara at The Palestra, 2 p.m.
Rhode Island vs. Penn St. at The Palestra, 6:30 p.m.
E. Kentucky at Fairleigh Dickinson, 7 p.m.
Virginia at Syracuse, 7 p.m.
Towson vs. Villanova at The Palestra, 8:30 p.m.
SOUTH
Duquesne at Duke, 3 p.m.
Alcorn St. vs. Northwestern St. at the Maravich Assembly Center, Baton Rouge, La., 5:30 p.m.
South Carolina at Coll. of Charleston, 7 p.m.
Montreat at High Point, 7 p.m.
North Florida at Charleston Southern, 7:30 p.m.
Presbyterian at Clemson, 7:30 p.m.
Jacksonville at Georgia Tech, 7:30 p.m.
Centenary at LSU, 8 p.m.
Florida Atlantic at McNeese St., 8 p.m.
MIDWEST
Mercer vs. Texas Southern at Sears Centre Arena, Hoffman Estates, Ill., 1 p.m.
Bethune-Cookman vs. Chicago St. at Sears Centre Arena, Hoffman Estates, Ill., 3:30 p.m.
Auburn vs. Dayton at Sears Centre Arena, Hoffman Estates, Ill., 6 p.m.
Nicholls St. at Illinois St., 7 p.m.
p.m.
Utah at Missouri St., 8:05 p.m.
Marquette vs. N. Iowa at Sears Centre Arena, Hoffman Estates, Ill., 8:30 p.m.
Winston-Salem vs. UC Santa Barbara at Redbird Arena, Normal, Ill., 9:30 p.m.
SOUTHWEST
UNC Wilmington vs. N.C. Central at the South Padre Island (Texas) Convention Centre, 1 p.m.
M-Corpus Christi vs. Jackson St. at the South Padre Island (Texas) Convention Centre, 3 p.m.
Illinois vs. Kent St. at the South Padre Island (Texas) Convention Centre, 6 p.m.
M vs. Tulsa at the South Padre Island (Texas) Convention Centre, 8:30 p.m.
FAR WEST
Mack Center, Las Vegas, 3 p.m.
Longwood vs. SE Missouri at Orleans Arena, Las Vegas, 4 p.m.
Mack Center, Las Vegas, 5:30 p.m.
Delaware St. vs. Oakland, Mich. at Orleans Arena, Las Vegas, 6:30 p.m.
California at UNLV, 8 p.m.
West Virginia vs. Iowa at Orleans Arena, Las Vegas, 9 p.m.
UC Irvine at Idaho, 10:05 p.m.
Mack Center, Las Vegas, 10:30 p.m.
Tenn.-Martin at Southern Cal, 10:30 p.m.
Kentucky vs. Kansas St. at Orleans Arena, Las Vegas, Mid
TOURNAMENTS
76 Classic
im, Calif.
Semifinals
Saint Mary's, Calif.-UTEP winner vs. Wake Forest-Cal St.-Fullerton winner, 3:30 p.m.
Charlotte-Arizona St. winner vs. Baylor-Providence winner, 12:30 a.m.
Consolation Bracket
Saint Mary's, Calif.-UTEP loser vs. Wake Forest-Cal St.-Fullerton loser, 6 p.m.
Charlotte-Arizona St. loser vs. Baylor-Providence loser, 10:30 p.m.
Carrs/Safeway Great Alaska Shootout
At Anchorage, Alaska
Semifinals
Hampton-Alaska Anchorage winner vs. Portland St.-N. Illinois winner, 9:30 a.m.
Seattle-Louisiana Tech winner vs. San Diego St.-W. Carolina winner, Mid
Consolation Bracket
Hampton-Alaska Anchorage loser vs. Portland St.-N. Illinois loser, 4 p.m.
Seattle-Louisiana Tech loser vs. San Diego St.-W. Carolina loser, 6 p.m.
Dick's Sporting Goods NIT Season Tip-Off
At New York
Third Place, 1:30 p.m.
Championship, 3:30 p.m.
Legends Classic
At The Prudential Center, Newark, N.J.
Semifinals
Washington St. vs. Mississippi St., 5:30 p.m.
Pittsburgh vs. Texas Tech, 7:30 p.m.
Liberty Thanksgiving Classic
At Lynchburg, Va.
First Round
Coker at Liberty, 6 p.m.
Mary vs. S. Carolina St., 8:15 p.m.
Old Spice Classic
At Lake Buena Vista, Fla.
Semifinals
Tennessee-Siena winner vs. Wichita St.-Georgetown winner, 1 p.m.
Maryland-Michigan St. winner vs. Oklahoma St.-Gonzaga winner, 5:30 p.m.
Consolation Bracket
Tennessee-Siena loser vs. Wichita St.-Georgetown loser, 10:30 a.m.
Maryland-Michigan St. loser vs. Oklahoma St.-Gonzaga loser, 8 p.m.
USA Basketball Classic
At Mobile, Ala.
First Round
UC Davis vs. Tulane, 6 p.m.
Maine at South Alabama, 8 p.m.

Saturday, Nov. 29
EAST
Hartford-N.J. Tech loser vs. Niagara-Monmouth, N.J. loser at The Palestra, Noon
Delaware at Seton Hall, Noon
E. Michigan at Brown, 1 p.m.
Bryant vs. Connecticut at the XL Center, Hartford, Conn., 1 p.m.
Loyola, Md. at Vermont, 1 p.m.
Utah Valley St. at Binghamton, 2 p.m.
Stony Brook at Columbia, 2 p.m.
Lehigh at Dartmouth, 2 p.m.
Army at Harvard, 2 p.m.
Hartford-N.J. Tech winner vs. Niagara-Monmouth, N.J. winner at The Palestra, Noon
Toledo at UMBC, 2:05 p.m.
CS Northridge at Rider, 3 p.m.
UC Riverside at Colgate, 3:30 p.m.
Temple at Buffalo, 4 p.m.
Penn St.-Rhode Island loser vs. Towson-Villanova loser at The Palestra, 6:30 p.m.
Penn at Albany, N.Y., 7 p.m.
l, 7 p.m.
Hofstra at Manhattan, 7 p.m.
Boston U. at Mount St. Mary's, Md., 7 p.m.
Radford at Navy, 7 p.m.
Canisius at St. Bonaventure, 7 p.m.
American U. at Fairfield, 7:30 p.m.
Robert Morris at Iona, 7:30 p.m.
New Hampshire at Marist, 7:30 p.m.
Penn St.-Rhode Island winner vs. Towson-Villanova winner at The Palestra, 8:30 p.m.
SOUTH
Old Dominion at Marshall, 11:30 a.m.
Stetson at Miami, 1 p.m.
Austin Peay at Georgia Southern, 2 p.m.
Morgan St. at Mississippi, 2 p.m.
Louisiana-Monroe at Tennessee Tech, 2 p.m.
Campbell at Appalachian St., 3 p.m.
Ohio at George Mason, 4 p.m.
Dillard at SE Louisiana, 4 p.m.
VMI at Jacksonville St., 5 p.m.
Northwestern St. vs. Troy at the Maravich Assembly Center, Baton Rouge, La., 5:30 p.m.
Akron at E. Kentucky, 7 p.m.
Virginia-Wise at Gardner-Webb, 7 p.m.
Northeastern at South Florida, 7 p.m.
East Carolina at Winthrop, 7 p.m.
Tenn. Temple at Chattanooga, 7:30 p.m.
Md.-Eastern Shore at Kennesaw St., 7:30 p.m.
Centenary vs. Alcorn St. at the Maravich Assembly Center, Baton Rouge, La., 8 p.m.
St. Catharine at Murray St., 8 p.m.
Southern U. at New Orleans, 8 p.m.
MIDWEST
r at Sears Centre Arena, Hoffman Estates, Ill., Noon
Samford at Ohio St., Noon
Wis.-Milwaukee at Wisconsin, Noon
MVSU at Iowa St., 1:30 p.m.
Arkansas St. at Ball St., 2 p.m.
Evansville at Butler, 2 p.m.
Indiana St. at DePaul, 2 p.m.
Holy Cross at Loyola of Chicago, 2 p.m.
Savannah St. at Michigan, 2 p.m.
N. Dakota St. at Minnesota, 2 p.m.
IUPUI at W. Michigan, 2 p.m.
Saint Louis at Detroit, 2:05 p.m.
Mercer-Texas Southern winner vs. Chicago St.-Bethune-Cookman winner at Sears Centre Arena, Hoffman Estates, Ill., 2:30 p.m.
Miami (Ohio) at Xavier, 4:30 p.m.
Auburn vs. N. Iowa at Sears Centre Arena, Hoffman Estates, Ill., 5:30 p.m.
Winston-Salem at Illinois St., 7 p.m.
St. Francis, Pa. at Youngstown St., 7:05 p.m.
IPFW at E. Illinois, 8 p.m.
Cent. Michigan at Ill.-Chicago, 8 p.m.
Marquette vs. Dayton at Sears Centre Arena, Hoffman Estates, Ill., 8 p.m.
Creighton at Nebraska, 8 p.m.
Massachusetts at Wis.-Green Bay, 8 p.m.
ETSU at Bradley, 8:05 p.m.
Nicholls St. vs. UC Santa Barbara at Redbird Arena, Normal, Ill., 9:30 p.m.
SOUTHWEST
M-Corpus Christi-Jackson St. loser at the South Padre Island (Texas) Convention Centre, TBA
M-Corpus Christi-Jackson St. winner at the South Padre Island (Texas) Convention Centre, TBA
M-Tulsa loser at the South Padre Island (Texas) Convention Centre, TBA
M-Tulsa winner at the South Padre Island (Texas) Convention Centre, TBA
The Citadel vs. Cent. Arkansas at The Moon Palace Resort, Cancun, Mexico, 12:30 p.m.
Grambling St. vs. Morehead St. at The Moon Palace Resort, Cancun, Mexico, 3 p.m.
M at Arkansas, 3:05 p.m.
S. Dakota St. vs. UCF at The Moon Palace Resort, Cancun, Mexico, 6 p.m.
Texas Coll. at Stephen F.Austin, 7 p.m.
Loyola Marymount at Ark.-Little Rock, 8 p.m.
North Texas at Houston, 8 p.m.
Wright St. at Sam Houston St., 8 p.m.
St. Gregory's at TCU, 8 p.m.
Texas-Arlington at Houston Baptist, 8:05 p.m.
Lyon at Lamar, 8:05 p.m.
FAR WEST
Oakland, Mich.-Delaware St. loser vs. SE Missouri-Longwood loser at Orleans Arena, Las Vegas, 2:30 p.m.
Mack Center, Las Vegas, 3 p.m.
Pacific at Washington, 4 p.m.
Oakland, Mich.-Delaware St. loser vs. SE Missouri-Longwood loser at Orleans Arena, Las Vegas, 5 p.m.
Colorado St. at San Francisco, 5 p.m.
Mack Center, Las Vegas, 5:30 p.m.
Denver at Wyoming, 6 p.m.
Kentucky-Kansas St. loser vs. West Virginia-Iowa loser at Orleans Arena, Las Vegas, 7:30 p.m.
Fla. International at UCLA, 7:30 p.m.
Mack Center, Las Vegas, 8 p.m.
BYU at Idaho St., 9:05 p.m.
Texas St. at N. Colorado, 9:05 p.m.
Cal Poly at Utah St., 9:05 p.m.
Montana Tech at Weber St., 9:05 p.m.
Nevada at Portland, 10 p.m.
S. Utah at Boise St., 10:15 p.m.
Kentucky-Kansas St. winner vs. West Virginia-Iowa winner at Orleans Arena, Las Vegas, 10:30 p.m.
Mack Center, Las Vegas, 10:30 p.m.
CS Bakersfield at Pepperdine, 10:30 p.m.
Colorado at Stanford, 10:30 p.m.
TOURNAMENTS
Cancun Challenge
At Cancun, Mexico
First Round
Drake vs. Vanderbilt, 8:30 p.m. Va. Commonwealth vs. New Mexico, 11 p.m.
Carrs/Safeway Great Alaska Shootout
At Anchorage, Alaska
Seventh Place, 4 p.m.
Fifth Place, 6 p.m.
Third Place, 9:30 p.m.
ship, Mid
Legends Classic
At The Prudential Center, Newark, N.J.
Third Place, 5:30 p.m.
Championship, 7:30 p.m.
Liberty Thanksgiving Classic
At Lynchburg, Va.
Third Place, 6 p.m.
Championship, 8:15 p.m.
USA Basketball Classic
At Mobile, Ala.
Championship, 6 or 8 p.m.
Third Place, 6 or 8 p.m.

Sunday, Nov. 30
EAST
James Madison at Fordham, 1 p.m.
Lafayette at Cent. Connecticut St., 2 p.m.
St. Peter's at Rutgers, 2 p.m.
Yale at Sacred Heart, 4 p.m.
Akron at Fairleigh Dickinson, 7 p.m.
SOUTH
UNC Greensboro at N.C. State, 2 p.m.
W. Kentucky vs. Louisville at the Sommet Center, Nashville, Tenn., 3 p.m.
UNC Asheville at North Carolina, 6:30 p.m.
Troy at LSU, 7 p.m.
Coppin St. at Richmond, 7 p.m.
MIDWEST
Florida at UMKC, 1 p.m.
Furman at Notre Dame, 2 p.m.
Nicholls St. vs. Winston-Salem at Redbird Arena, Normal, Ill., 2 p.m.
Cornell at Indiana, 4 p.m.
Oral Roberts at Missouri, 4 p.m.
UC Santa Barbara at Illinois St., 4:30 p.m.
SOUTHWEST
The Citadel vs. Grambling St. at The Moon Palace Resort, 12:30 p.m.
S. Dakota St. vs. Cent. Arkansas at The Moon Palace Resort, Cancun, Mexico, 3 p.m.
exas, 3 p.m.
Morehead St. vs. UCF at The Moon Palace Resort, Cancun, Mexico, 6 p.m.
FAR WEST
N. Arizona at Arizona, 4 p.m.
Santa Clara at Montana, 4 p.m.
Norfolk St. at Air Force, 5 p.m.
Oregon St. at Fresno St., 5 p.m.
New Mexico St. at Long Beach St., 7:05 p.m.
UC Irvine at E. Washington, 10:05 p.m.
TOURNAMENTS
76 Classic
At Anaheim, Calif.
Seventh Place, 3 p.m.
Fifth Place, 5:30 p.m.
Third Place, 8 p.m.
Championship, 10:30 p.m.
Cancun Challenge
At Cancun, Mexico
Third Place, 8:15 p.m.
Championship, 10:30 p.m.
Old Spice Classic
At Lake Buena Vista, Fla.
Seventh Place, 10:30 a.m.
Fifth Place, 12:30 p.m.
Third Place, 5:30 p.m.
Championship, 7:30 p.m.
Advertisement

NCAAB Headlines

More inNCAAB News  

NCAAB Top Stories

Thumbnail 2017 NCAA Title Odds Villanova always understood the myriad challenges of defending a national title. Yet the program definitely couldn’t have foreseen Friday’s bit of bad news.
More inNCAAB Articles  

NCAAB Team Pages